تاریخچه هواپیمایی کارون

این شرکت به عنوان اولین فعال در عرصه صنعت هوایی کشور، ابتدا با هدف پشتیبانی از عملیات اکتشاف، استخراج و توسعه عملیاتی در مناطق نفت خیز جنوب فعالیت خود را در سال 1305 با نام خدمات هوایی آغاز نموده، سپس از واحدی تحت مدیریت مناطق نفت خیز به صورت شرکتی مستقل ارتقاء یافته و به عنوان شرکت حمل و نقل هوایی ایران نفت، زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران  قرار گرفت با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خروج کارشناسان و متخصصان خارجی از کشور در سال 1357 و متعاقب آن آغاز جنگ تحمیلی، بخش وسیعی از کشور به ویژه مناطق نفت خیز جنوب و شهر آبادان (محل اصلی شرکت) زیر آتش دشمن قرار گرفت.

درآن شرایط بحرانی مهندسان، خلبانان، کارشناسان وکارکنان این شرکت درحرکتی خودجوش و ایثارگرانه موفق شدند هواپیماها، تجهیزات و ادوات مربوطه را ازآبادان به آغاجاری منتقل نموده و بدون نیاز به متخصصان خارجی در فعالیتی نوین علاوه بر عملیات پروازی اقدامات ارزشمند دیگری همچون جابجایی مجروحین و امداد رسانی به رزمندگان را در کارنامة خود به یادگار بگذارند، لذا پس از پایان جنگ و به منظور ارائه خدمات مطلوب پایگاه عملیاتی شرکت درشهر اهواز مستقر گردید. در سال 1379 سهام شرکت به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت واگذار و به شرکت هواپیمایی نفت ایران تغییر نام داد، نهایتاً این شرکت درسال 1395 با هدف توسعه ناوگان و معرفی خود به عموم و ارائه خدمات مطلوب تر به تمامی آحاد جامعه نام خود را به شرکت هواپیمایی کارون تغییر داد.

افتخارات شرکت هواپیمایی کارون

- از افتخارات شرکت هواپیمایی کارون این است که از ابتدای تأسیس تا به امروز دارای ضریب بالای ایمنی در پروازها بوده به گونه ای که تاکنون هیچ سانحه ایی در سوابق خود نداشته و بر اساس آمارهای جهانی ایمن ترین شرکت هواپیمایی خاورمیانه لقب گرفته است.

- از دیگر افتخارات شرکت هواپیمایی کارون تدوین برنامه ده ساله با افق 1404 می باشد که موجب باقی ماندن بر سکوی نخست ایمنی پرواز در خاورمیانه و استفاده از تمامی توان و قابلیت های تخصصی و فنی بر اساس برنامه های تنظیم شده به منظور رسیدن به جایگاه بالاتر در صنعت هوانوردی کشور خواهد گردید.
هم اکنون شرکت هواپیمایی کارون همچون گذشته علاوه بر خدمت رسانی به کارکنان شرکتهای تابعه وزارت نفت، همانند دیگر خطوط هوایی کشور در حال خدمت رسانی به هموطنان عزیز از طریق سامانه های فروش بلیط و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی طرف قرارداد میباشد.

اهداف شرکت

شرکت هواپیمایی کارون در راستای انجام وظایف و دستیابی به اهداف تعیین شده در رابطه با تصدی حمل و نقل هوایی مسافر ، بار و محصولات پستی در داخل و خارج با بال ثابت و با رعایت قوانین و دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری می تواند عملیات زیر را کماکان در راستای پشتیبانی از عملیات اکتشاف ، تولید و صدور نفت و گاز انجام دهد.
• اداره عملیات حمل و نقل هوایی و احداث ، تهیه و تامین ، حفاظت و نگهداری تاسیسات و وسایل ، تجهیزات ، کارکنان و دفاتر مربوطه.
• انجام فعالیت های بازرگانی ، اداری ، آموزش و خدمات دیگری که برای انجام عملیات ترابری شرکت و بهبود کیفیت عملیات مزبور و همچنین توسعه دامنه فعالیت های شرکت لازم است.
• ارائه هرگونه خدمات و سرویس های بال و فرودگاهی از جمله خدمات حمل و نقل هواپیمایی بال ثابت پروازهای تجسسی و اداری به اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی در داخل و خارج از کشور.
• انجام خدمات مربوط به هواپیما ، مسافر و بار ( هلدینگ ).
• ارائه خدمات هوانوردی.
• ارائه خدمات مهندسی و تعمیرات به کلیه شرکت های ایرانی دارنده نوع هواپیماهای ملکی شرکت هواپیمایی کارون براساس اختیارات قانونی مندرج در گواهینامه تعمیراتی (MC).

چشم انداز شرکت هواپیمایی کارون
 
شركت هواپیمایی کارون مصمم است در راستاي تحقق برنامه توسعه با افق چشم انداز 1404 خود به عنوان يكي از شركتهاي برتر در اين صنعت با توجه به مصاديق توسعه اي ذيل نايل آيد .
 
1- پيشتازی در صنعت هواپيمایی كشور با حضور فعال در بازارهای داخلی ، منطقه ای و بين المللي با كسب مزيتهاي رقابتي در حوزه های حمل و نقل ، مسافر و بار  ، خدمات فنی و مهندسی.
2- توسعه ناوگان در راستای گسترش شبكه هاي پروازي در كليه بازارهای فعلی و آتی .
3- پيشگام بودن در ارائه خدمات باحداقل تاخيرات پروازی.
4- ارائه خدمات استاندارد و مطلوب تر به مسافرين در كليه پروازها .